Strony

piątek, 24 kwietnia 2009

Codex Manesse (Cod. Pal. germ. 848)


ŹRÓDŁA IKONOGRAFICZNE

Miniatura z Kodeksu Manesse (fol. 11v) przedstawiająca Henryka IV Probusa, księcia wrocławskiego (ur. 1257 lub 1258, zm. 23 czerwca 1290) jako zwycięzcę turnieju rycerskiego

Opis źródła
Codex Manesse, Cod. Pal. germ. 848, Große Heidelberger Liederhandschrift, Zürich, 1305 bis 1340.

Komentarz
Codex Manesse jest świetnym źródłem do badań nad uzbrojeniem i ubiorem rycerskim, turniejami rycerskimi, herbami, a także częściowo do badań nad Dawnymi Europejskimi Sztukami Walki. Dobrym przykładem do tych ostatnich są miniatury ukazujące walkę mieczem i puklerzem (190v i 204r).

Miniatura przedstawiająca Johanna von Ringgenberg (190v) w trakcie walki na miecze i puklerze.


Miniatura przedstawiająca Von Scharpfenberga (204r) w trakcie walki na miecze i puklerze.


O walce mieczem i puklerzem traktuje najstarszy zachowany traktat szermierczy tzw. Tower Fechtbuch lub Royal Armouries Ms. I.33 (czy najczęściej po prostu I.33) z końca XIII lub początku XIV w. Zawiera on szczegółowy techniczny opis oraz ilustracje ukazujące działania zmierzające do jak najszybszego wyeliminowania przeciwnika w walce. W chwili obecnej jest on jednym z najlepiej opracowanych - zinterpretowanych traktatów ukazujących sposoby władania dawną bronią. W tym kontekście można pokusić się o interpretację miniatur z Kodeksu Manesse.

Więcej informacji na temat Tower Fechtbuch I.33 znajdziesz na Wikipedii, Cunnan, całość traktatu na stronie Freywild a interpretację na stronie ARMA oraz Armouryarchive.

W dużej części kodeks ukazuje sceny związane z obyczajem rycerskim, a także starcia rycerstwa w szrankach turniejowych i głównie na tym polu dostarcza najwięcej materiału badawczego.

Miniatura przedstawiająca Walthera von Klingen (52r) w starciu turniejowym na kopie (zapewne na ostre).

Linki
Artykuł o kodeksie - Wikipedia (pl)
Artykuł o kodeksie - Wikipedia (eng)

Linki do treści źródła

Faksymile ze strony Uniwersytetu w Heidelbergu; podgląd online oraz możliwość pobrania całości w PDF

Strona poświęcona w całości kodeksowi; faksymile oraz wyszukiwarka tekstowa

Faksymile wraz z opisami z Wikimedia Commons

0 komentarze: