MUZEALNICTWO
Zbroja kopijnicza i końska, Kunz Lochner, Norymberga, 1548.
Zbroja Henryka II Walezjusza (ur. 1519, zm. 1559), wg. projektu Etienne Delaune, Francja, ok. 1555.
Kusza Ulryka V Wirtemberskiego (ur. 1413, zm. 1480), Niemcy, 1460.
Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku posiada niezwykle bogatą kolekcję zabytków uzbrojenia ze wszystkich epok historycznych z całego świata.
Strona internetowa muzeum to prawdziwa skarbnica wiedzy o dawnym uzbrojeniu. Można na niej znaleźć zdjęcia uzbrojenia posegregowane - wedle woli - na podstawie kryterium tematycznego, chronologicznego, itp. Można wyświetlić np. tylko same hełmy europejskie z epoki średniowiecza albo tylko uzbrojenie zaczepne. Strona zawiera zdjęcia doskonałej jakości wraz ze szczegółowymi opisami i parametrami technicznymi, jak wymiary, waga danego egzemplarza broni. Dla każdego działu tematycznego można wydrukować bibliografię naukową do własnych potrzeb. Prezentowane zabytki zaliczają się do uzbrojenia bojowego, turniejowego jak i reprezentacyjnego, przy czym znaczna część zalicza się do tej ostatniej kategorii.
Szczerze polecam katalog zabytków dostępnych na stronie, można tutaj znaleźć zdjęcia wspaniałych, doskonale zachowanych egzemplarzy uzbrojenia europejskiego, w znacznej części ze średniowiecza i renesansu.
Na jednej z podstron można znaleźć odpowiedzi na ogólne pytania na temat dawnego uzbrojenia (tzw. FAQ), jest to raczej dział przeznaczony dla laików. Z tej samej podstrony jest również możliwy dostęp do krótkich esejów, przy których wyświetlają się odpowiednio dobrane zdjęcia zabytków. Jeden z ciekawszych esejów traktuje o Słynnych wytwórcach oraz centrach produkcji zbroi i uzbrojenia w Europie.
Muzeum może poszczycić się wspaniałym dorobkiem publikacji naukowych na temat uzbrojenia, lista dostępna jest tutaj.
Bardzo ciekawie przedstawia się na przykład pozycja:
W. Phyrr, Donald J. LaRocca, Dirk H. Breiding, The Armored Horse in Europe, 1480–1620, NY 2005.
Linki
Główna strona dla kategorii Uzbrojenie zaczepne i ochronne
Materiał edukacyjny na temat uzbrojenia przeznaczony raczej dla dzieci
środa, 29 kwietnia 2009
Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku
Autor: Łu Kasz
Etykiety: bronioznawstwo, muzea, zabytki uzbrojenia
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
0 komentarze:
Prześlij komentarz